Fazıl Say: İlginç ve uhrevi bir karakterdir Cem

Ünlü Piyanist Fazıl Say, sosyal medya hesabından Cem Adrian tanışma anısını anlattı.

Fazıl Say: İlginç ve uhrevi bir karakterdir Cem
REKLAM ALANI
Yayınlama: 17.12.2023
A+
A-

Ünlü Piyanist Fazıl Say’ın sanatçı Cem Adrian ile ilgili paylaştığı anısı şu şekilde: Cem Adrian’ı ilk kez 2004 yılı başında keşfettim.

Demet Sağıroğlu bir demo şarkısını dinlememi rica etmişti. Bu demoyu dinlediğimde beni şoka uğratan, tuhaf mertebede bir ses ranjı (7 oktav) ve şekilden şekile girip her istediğini yapabilen bir ses yeteneği, çok etkileyici bir şiirsellik ,özgünlük ve üstün bir ifade gücü ile karşı karşıyaydım.

Fazıl Say: İlginç ve uhrevi bir karakterdir Cem

Neyse; o gün;

Cem’i hemen buldurttum, eve geldi, o zaman 23 yaşındaydı, Beyoğlu’nda tarot falı bakarak para kazanıyordu.

Diğer tüm demolarını günlerce dinledik, en pes seslerden en tiz koloraturlara bir farinelli-misali , çıkabilen, tüm müzik enstrumanlarının seslerini yapabilen, normalin 5 cm daha uzunu bir ses gırtlağı ile, insanüstü , doğaüstü bir durumu vardı Cem’in, 100’den fazla şarkısı vardı daha o zamanlar.

Teorik bilgisi azdı.

Fazıl Say: İlginç ve uhrevi bir karakterdir Cem

Ben o yıllarda 34 yaşımdaydım, Bilkent Üniversitesinde 2 yıllığına çok özel bir sınıfa ders veriyordum, Cem’i de yatılı öğrenci olarak Bilkent’e aldım. Teorik bilgisini, armoniyi, piyanoyu, orkestrasyonu biraz olsun bilmesi gerekiyordu. Nitekim hayatının ilk ciddi konserlerini benimle 2004-5 yıllarında Bilkent’de verdi.

Bir yandan İstanbul’da onu güçlü yapımcılarla tanıştırdım, ilk albümünün yapımcısı oldum. “Ben Bu Şarkıyı Sana Yazdım” onun ilk hit şarkısı oldu.

2006 yılında “İnsan İnsan” şarkımın hepinizin bildiği tek kayıdı olanında Cem de vardı (ilk 1 dakikasında)

Babylon’da ilk İstanbul konserimizi verdik, Hamburg ve Bremen’de ilk yurtdışı..

Sonra Cem’i yalnız bıraktım.

Kuş kendi uçmalıydı.

Fazıl Say: İlginç ve uhrevi bir karakterdir Cem

Nitekim 20 yılda çok iyi bir yere vardı, kendi özgün müziğini kabul ettirdi, her yıl neredeyse 250 konser veriyor, ( biraz fazla veriyor hatta!)

Çok sayıda Hit şarkısı oldu.

24/25 Aralık İstanbul Vw Arena’da 20 yıl sonra bu özel “öğrencim” ile ve özel bir repertuvar ile tekrar sahnedeyiz. Biletlerin tamamı tükendi.

Elbet seneye de devam ederiz.

Konserden sonra bana bi tarot falı da bakar artık, bi zahmet.

REKLAM ALANI
Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.