‘Yapay zeka dolandırıcılığı’ isyanı! ‘Videoyu görünce çok sinirlendim’

Sunucu Esra Erol, önceki gün İstinyePark AVM’de objektiflere yansıdı. Yapay zeka kullanılarak kendi görüntüleriyle hazırlanan dolandırıcılık videosu hakkında suç duyurusunda bulunan Esra Erol, tepkisini dile getirdi.

‘Yapay zeka dolandırıcılığı’ isyanı! ‘Videoyu görünce çok sinirlendim’
REKLAM ALANI
Yayınlama: 15.01.2024
A+
A-

Esra Erol’un daha önce yayınlanan bir videodaki konuşmaları yapay zeka ile değiştirilerek, dolandırıcılık girişiminde bulunulduğu ortaya çıkmıştı.

“BU BİR UYARIDIR”

41 yaşındaki sunucu, Instagram hesabından “Bu bir uyardır” başlığıyla videonun orijinal hali ve yapay zeka ile değiştirilen görüntüyü yayınlamıştı.'Yapay zeka dolandırıcılığı' isyanı! 'Videoyu görünce çok sinirlendim'

“OLTALAMA YÖNTEMİYLE DOLANDIRICILIK”

Ünlü isim, avukatı aracılığıyla yaptığı açıklamada hukuki yollara başvurduğunu duyurmuştu.

Sosyal medya ve bazı internet sitelerinde Esra Erol Özbir’in görselleri ve sesi kullanılarak, hatta inandırıcılığı arttırmak adına deepfake yöntemiyle ‘yatırım fırsatı’ gibi başlıklarla yayılan ilanlar, ‘oltalama’ yöntemiyle dolandırıcılık girişimidir, mali ve hukuki yönden suç teşkil etmektedir. Bahse konu internet siteleri ve hesaplar hakkında yasal işlemler ivedilikle başlatılmıştır. Dijital mecralarda, para kazandırma vaadiyle yürütülen bu tür dolandırıcılık faaliyetlerine itibar etmeyiniz.

'Yapay zeka dolandırıcılığı' isyanı! 'Videoyu görünce çok sinirlendim'

“SUÇLULAR CEASIBI BULACAK”

İstinyePark AVM’de görüntülenen Esra Erol, gündem olan dolandırıcılık yöntemi hakkında açıklama yaptı.

Sunucu, “Bu durumu fark eder etmez avukatlarla birlikte savcılığa suç duyurusunda bulundum. Videoyu görünce çok sinirlendim. Bu iş artık yargıda, suçlular cezasını bulacak” ifadelerini kullandı.'Yapay zeka dolandırıcılığı' isyanı! 'Videoyu görünce çok sinirlendim'

REKLAM ALANI
Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.