Fabiola Yazmin Ortega doğum yaparken hayatını kaybetti

Bely y Beto adlı yapımla tanınan Fabiola Yazmín Ortega, hamileliğin son haftalarında nadir bir komplikasyon nedeniyle hastaneye kaldırıldı. Yedi litre kan kaybettiği belirtilen talihsiz oyuncunun bebeği doktorların çabasıyla hayata tutundu ancak kendisi hayatını kaybetti.

Fabiola Yazmin Ortega doğum yaparken hayatını kaybetti
REKLAM ALANI
Yayınlama: 07.02.2024
A+
A-

Meksika’daki bir çocuk kanalında yayınlanan Bely y Beto (Bely ve Beto) adlı yapımla tanınan Fabiola Yazmín Ortega, Mexico City’deki Ginequito Hastanesi’nde son nefesini verdi. Genç oyuncunun doktoru Alejandro Martinez Cavazos’un hamilelik sırasında hayatı tehdit eden HELLP sendromu nedeniyle öldüğünü belirtti.

KARACİĞER YIRTILMASI VE İÇ KANAMA

Doktorun açıklamasına göre Fabiola Yazmin Ortega’nın genel tıbbi durumu çok kötüydü. Genç oyuncunun, karaciğer yırtılması ve iç kanama belirtileri gösterdiği belirlendi.Fabiola Yazmin Ortega doğum yaparken hayatını kaybetti

BEBEK HAYATA TUTUNDU

Ortega’nın hastaneye kaldırılmasından sonraki beş gün boyunca doktorlar onu hayatta tutmayı başardı. İlk iki gün yoğun bakımda kalan genç oyuncu defalarca ameliyat oldu. Bu arada üç kez kalp krizi geçirdi ve yedi litre kan kaybetti.Fabiola Yazmin Ortega doğum yaparken hayatını kaybetti

DOKTORU SOSYAL MEDYADAN KAN ARADI

Ortega’nın doktorları genç oyuncuyu hayatta tutmak için ellerinden geleni yaptı. Hatta bir ara organlarında iyileşme belirtileri bile görüldü.Fabiola Yazmin Ortega doğum yaparken hayatını kaybetti

Oyuncunun doktoru sosyal medya hesabı üzerinden bir kan bağışı kampanyası bile başlattı. Fakat Fabiola Yazmin Ortega, bir kez daha ameliyata alınmadan önce daha fazla direnemedi ve hayata veda etti.

Talihsiz oyuncunun Aldo adlı bebeği ise doktorlar tarafından kurtarıldı. Annesinin karnından alınan minik bebek sağlık kontrolünden sonra babasına teslim edildi.Fabiola Yazmin Ortega doğum yaparken hayatını kaybetti

Oyuncunun, ciddi bir hayati tehlike yaratan HELLP Sendromu nedeniyle hayatını kaybettiği belirtildi.

GEBELİK ZEHİRLENMESİ OLARAK BİLİNİYOR

HELLP sendromu hamile kadınların hayatını tehdit eden başlıca sorunlardan biri. Çok sık rastlanmasa da tıplı Fabiola Yazmin Ortega’da olduğu gibi ölümle bile sonuçlanabiliyor.

HELLP ( hemolysis, elevated liver enzmymes, low platelet) genellikle doğum sırasında ortaya çıkar. Ama kimi zaman doğumdan sonra da yaşanabilir. Tüm hamileiklerin yüzde birinde görülür.

Hemoliz, kırmızı kan hücrelerinin parçalanması anlamına geliyor. Kırmızı kan hücrelerinin çok çabuk parçalanması sonucu alyuvar hücrelerinin düzeyi düşer. Bu durumda da kan vücuda gereken oksijeni taşıyamaz hale gelir.

Hastalık sırasında karaciğer enzimleri de yükselir. Bu da karaciğerin gerektiği gibi çalışmasını engeller. Bunun sonucunda da belirli kimyasallar kana sızabilir.

HELLP sendromunun etkilerinden biri de trombosit oranının düşmesi. Trombosit kanda pıhtılaşmayı sağlar. Ancak oranlarının düşmesi aşırı kanama riskini artırır.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

REKLAM ALANI
Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.