‘Ahmet’in Türküsü’ filminin yönetmeni Kudret Sabancı’dan açıklama!

‘Ahmet’in Türküsü’ filminin yönetmeni Kudret Sabancı’dan açıklama!

‘Ahmet’in Türküsü’ filminin yönetmeni Kudret Sabancı’dan açıklama!
REKLAM ALANI
A+
A-

Başrollerinde Celil Nalçakan ve Ezgi Şenler’in yer aldığı Ahmet’in Türküsü – Son Şarkı filmi, 1 Mart’ta vizyona girdi. Merhum sanatçının eşi Gülten Kaya Hayaloğlu, filmi ticari proje olarak gördüklerini ve asla desteklemediklerini belirtmişti. Filmin yönetmeni Kudret Sabancı ise sosyal medya hesabından konuyla ilgili açıklama yaptı.

“TELİF HAKKI DEĞİL, KİŞİLİK HAKKI KAPSAMINDA”

Sinema filmimiz sonunda izleyicilerle buluştu. Bilindiği üzere, daha önce planlanan gösterim, öncelikle pandemi daha sonra da muhatap kaldığı bir takım hukuki süreçler sebebiyle bugüne kaldı. Topluma mal olan kişilere ilişkin yapılan filmler maalesef zaman zaman çeşitli spekülasyonlara maruz kalmaktadır. Ahmet Kaya da son dönemde çeşitli şekillerde adları gündeme gelen ve tartışmalara neden olan diğer kişiler de insanlığın, kültürün ve tarihin ortak değerlerine dönüşmüşlerdir. Bu kişilerin adları, dış görünüşleri, hayatı ve düşünceleri gibi kişiliğine dair unsurları, telif hakları kapsamında değil, kişilik hakları kapsamındadır ve hayat hikayeleri de alenileşmiş durumdadır.

'Ahmet'in Türküsü' filminin yönetmeni Kudret Sabancı'dan açıklama!

“HERHANGİ BİR İZİN GEREKMEMEKTEDİR”

Yönetmen Kudret Sabancı, “Tarihsel ve somut olaylar üzerinde hiç kimsenin telif hakkı söz konusu değildir. Dolayısıyla kamuya açık bilgilerle çekilen bir film için herhangi bir izin gerekmemektedir. Ülkemizde ve dünyada bu konudaki kriterler yeterince açıktır ve bu konuda son derece özenli davrandığımızın bilinmesini arzu ederiz. Şarkılarıyla geniş halk kitlelerinin ilgisine ulaşmış, sonrasında linçe uğramış, ülkesini terk etmiş, vefatından sonra da Cumhurbaşkanlığı Büyük Ödülü’ne layık görülmüş, yani sanatı ve yaşamı ile fazlasıyla kamuoyuna mal olmuş bir sanatçının hayatı, sanatın da sinemanın da konusudur ve üzerinde kitlelerin farklı bakış açılarına sahip olması da çok doğaldır” ifadelerini kullandı.

'Ahmet'in Türküsü' filminin yönetmeni Kudret Sabancı'dan açıklama!

“SANSÜR DENEBİLECEK BİR YOK ETME ARZUSU”

‘Sansür’ vurgusu yapan Kudret Sabancı, “Sanatın çok sesli doğası içerisinde herkesin aynı süreci kendi perspektifinden yansıtması sanatın sunduğu bir olanaktır ve yaptığımız da bundan ibarettir. Bütün topluma ait olan bu değeri ve zenginliği, tekelci hatta baskıcı bir özel ekonomik mülkiyet anlayışı içerisinde, sansür denebilecek bir yok etme arzusundaki motivasyonu kamuoyunun takdirine bırakıyor, eksiği ve fazlasıyla sinemamıza yeni bir eser kazandırmanın gururunu yaşıyoruz” mesajını yayınladı.

'Ahmet'in Türküsü' filminin yönetmeni Kudret Sabancı'dan açıklama!

REKLAM ALANI
Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.